Eule (sinds 1872) mag zich in Nederland inmiddels in toenemende belangstelling verheugen – niet in de laatste plaats omdat de orgelbouwer op dit moment werkt aan de Rotterdamse Rode Reus. Interessant is dan ook om te horen wat deze bouwer elders heeft neergezet. Een goede aanleiding om kennis te maken met het grote Eule-orgel in de Konstantinbasilika in Trier, dat op Angela Metzgers album Counterlight een hoofdrol vervult.
Voor de akoestisch prachtige ruimte maakt de gerenommeerde orgelbouwer Eule in 2014 een fraai instrument van 87 registers en ruim 6.000 pijpen. Hoofdwerk en Pedaal vormen de kern, het tweede klavier is Duits-romantisch georiënteerd, het derde klavier Frans-romantisch en op het vierde klavier tref je Engelse laatromantiek.
Angela Metzger genoot haar opleiding bij onder anderen Edgar Krapp en Bernard Haas – hier te lande misschien wat onbekend, maar zeker niet de minsten. Haar album gaat over donker en licht, dag en nacht.
In een interview legt Metzger uit dat het programma symmetrisch is opgebouwd. De achterliggende gedachte is dat er hoop is: licht na de duisternis. Een welkome boodschap. En mooi dat Metzger ook relatief onbekend werk van Philipp Maintz geprogrammeerd heeft. Haar uitvoeringen zijn vlekkeloos en heel betrokken: ook de grote Reger-fantasie krijgt een spannende, overtuigende en doorleefde vertolking.
Met een speelduur van 65 minuten had er nog wel een kwartiertje clair-obscur bij gemogen. In de wereld van de pianisten siert vaak een portret van de uitvoerder de cover, maar orgels zijn heel karakteristieke persoonlijkheden, zeker ook deze Eule! Een fraaie foto van dit instrument op de ‘platenhoes’ had ik daarom wel gewaardeerd.
Met Counterlight presenteert Angela Metzger hoe dan ook een fraai album, opgenomen op een prachtig hedendaags symfonisch orgel.
Angela Metzger – Counterlight: Chorale Visions of Light and Darkness
Reger: Dankpsalm Op. 145 Nr. 2; Maintz: Choralvorspiel IXI ‘Wie schön leucht’ uns der Morgenstern’; Vierne: Hymne au soleil Op. 53 Nr. 3; Howells: Psalm Prelude Op. 32 Nr. 3 ‘Und ob ich schon wanderte im finsteren Tal’; Vierne: Feux follets Op. 53 Nr. 4; Maintz: Choralvorspiel III ‘Die Nacht ist vorgedrungen’; Reger: Fantasie Op. 40 Nr. 1 über ‘Wie schön leucht’ uns der Morgenstern’
Angela Metzger, Eule-orgel (2014), Konstantinbasilika, Trier
Rondeau Production – ROP 6285 – CD, TT 64’51 | rondeau.de


