
Op zaterdag 13 september 2025 vindt voor de 24e keer de Nationale Orgeldag plaats. Traditiegetrouw valt de dag samen met Open Monumentendag. Door het hele land zijn die dag tal van orgels te bezichtigen, te beluisteren en – waar mogelijk – ook zelf te bespelen. De officiële landelijke aftrap vindt dit jaar plaats in de Grote of Lebuïnuskerk te Deventer.
Daarmee is de Hanzestad gastheer van een inmiddels vertrouwde traditie: de opening van de Nationale Orgeldag op een locatie van bijzondere betekenis voor het Nederlandse orgellandschap.
De keuze voor Deventer sluit ook aan bij de afronding van de restauratie van het Holtgräve-orgel (1839) in de Lebuïnuskerk, uitgevoerd door Orgelmakerij Reil. Daags voor Nationale Orgeldag wordt het orgel opnieuw in gebruik genomen.
Orgelwandeling
Na de officiële opening is er gelegenheid deel te nemen aan een orgelwandeling langs diverse historische kerken in de binnenstad van Deventer. Op het programma staan de Broederenkerk met het Ibach & Sohn-orgel (1868), de Bergkerk met het Holtgräve-orgel uit 1843, en het Penninckshuis met het Maarschalkerweerd-orgel uit 1894. De wandeling wordt besloten met een concert door Kirstin Gramlich op het Holtgräve-orgel van de Grote of Lebuïnuskerk.
In stijl
De Nationale Orgeldag valt onder de verantwoordelijkheid van de Stichting Klinkend Erfgoed Nederland. Het thema van zowel Open Monumentendag als Nationale Orgeldag luidt dit jaar ‘In stijl’.
De orgelwandeling in Deventer wordt georganiseerd in samenwerking met Orgelnieuws, Stichting De Orgelvriend en de Koninklijke Vereniging van Organisten en Kerkmusici.
Activiteiten en aanmelden
Op de website nationaleorgeldag.nl is meer informatie te vinden over het landelijke programma. Lokale organisaties kunnen daar hun activiteiten aanmelden. Het overzicht wordt in de aanloop naar 13 september continu bijgewerkt.